Veľkonočná ponuka

Pre Váš veľkonočný stôl sme pre Vás pripravili skutočnú lahôdku:

ovčie syry, ktoré majú 100% podiel ovčej hrudky

jemnú jahňacinku , ktorá je vychovaná len na mliečnej materinskej strave.

Tým je zabezpečená najvyššia kvalita mäsa, ktorú je možné dosiahnúť len v tomto ročnom období.

Čerstvosť mäsa je zaručená tým, že je dovážané priamo s farmy a je iba na objednavku!

 

Tovar môžte osobne objednať na našich predajných miestach:

Banská Bystrica - Roosveltová nemocnica

Banska Bystrica - Tržnica

Šahy - Budova SAD 

alebo na čísle : 0915 824 976 a tovar pre Vás pripravíme na jednom z našich predajných miest.

 

 Popis jahňacieho

Ovce boli prvými zvieratami, ktoré sa podarilo domestifikovať, keď sa ľudia usadili a začali obhospodarovať pôdu. Jahňacie mäso je ľahko stráviteľné, má priaznivý podiel tuku a bielkovín, obsahuje vápnik, fosfor, železo, vitamíny B1, B12. Pre svoju vysokú biologickú hodnotu, nižší obsah energie a cholesterolu je často využívané v diétnom stravovaní. U jahniat je mäsko jemne vláknité pretože hrúbka svalových vlákien je polovičná (22 µm). S narastajúcim vekom sa zvyšuje hrúbka i počet priečnych väzieb kolagénnych bielkovín a dochádza tým k zvyšovaniu tuhosti, tvrdosti a k strate jemnosti a krehkosti mäsa. Zmienené vlastnosti bielkovín jahňacieho mäsa sú podstatou jeho výbornej stráviteľnosti. Jahňacie je vhodné aj pre deti preto že má vysokú biologickou hodnotou, vitamíny a minerálne látky, a to najmä železo, ktoré je nevyhnutné pre zdravý vývin.

Jahňacie mäso delíme na:

a) mäso z mliečnych jahniat do veku 8 týždňov o hmotnosti jatočne opracovaného tela  3- 9 kg

b) z výkrmových jahniat o živej hmotnosti 25 – 45 kg, do hmotnosti jatočne opracovaných tiel 10 – 22 kg

·         Chuť a vôňu jahňacieho mäsa ovplyvňuje najmä množstvo tuku. Vyššie množstvo tuku a jeho typické senzorické vlastnosti, sú príčinou menšej obľuby tohto hodnotného mäsa. Charakteristická chuť ovčieho tuku a následne aj mäsa, je zapríčinená prítomnosťou kyseliny 4-metyloktanovej ako aj ďalších zlúčenín.

·         Pri úprave mäsa je preto potrebné dôkladne odstrániť viditeľný tuk. V niektorých krajinách je však jahňacie mäso obľúbené práve pre jeho zvláštnu arómu. Typickú vôňu tohto mäsa môžeme potlačiť použitím rôznych druhov korenín, cesnaku a marinovaním mäsa pred jeho kuchynskou úpravou.

·         Najchutnejšie ovčie mäso je zo zvierat mladších ako dva roky. Ovčie mäso sa musí koreniť viac ako iné druhy mäsa. Používame výrazné korenia, ako je cesnak alebo majorán. Ovčie mäso chutí najlepšie v teplom stave, chladnutím sa stáva tuhším s menej výraznou chuťou.